fbpx

Wszystko co powinieneś wiedzieć o umowie najmu

Co powinieneś wiedzieć o umowie najmu? Co taka umowa powinna zawierać? Jakie wyróżniamy typy umów i na co warto zwracać szczególną uwagę podczas spisywania takiego dokumentu?

Każda umowa reguluje prawa i obowiązki zarówno najemcy jak i wynajmującego.

Wyróżniamy trzy typy umów:

  1. Zwykła umowa najmu – klasyczna umowa zawierana pomiędzy dwiema (lub więcej) osobami. Może być zawierana na czas określony lub też nie. Może ją podpisać zarówno osoba prywatna, jak i firma. 
  2. Umowa o najem okazjonalny – ta umowa różni się od zwykłej umowy koniecznością podania adresu rezerwowego, który jest poświadczony notarialnie. Może ją podpisać tylko osoba prywatna.
  3. Umowa o najem Instytucjonalny – podobnie jak w przypadku najmu okazjonalnego, najemca podpisuje dokument w którym zobowiązuje się do opuszczenia mieszkania w wyznaczonym terminie, natomiast nie musi wskazywać adresu w którym zamieszka po wyprowadzce. Może ją podpisać tylko firma. 

Warto zwrócić uwagę na długość zawarcia takiej umowy – zwykła umowa najmu może być podpisana na dowolny okres czasu. Nieco inaczej wygląda sprawa z pozostałymi umowami – najem okazjonalny może być podpisany na maksymalnie 10 lat, a z kolei umowa instytucjonalna – na dowolny okres czasu, jednak z góry oznaczony w umowie. 

Ciekawą kwestią jest również wysokość kaucji – w przypadku umowy cywilnoprawnej jej wysokość nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznej stawki czynszu najmu. W przypadku najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego jest to kwota maksymalnie sześciu stawek czynszu, chociaż zwyczajowo są to maksymalnie 2-3 miesiące. 

Pamiętaj, że warto podpisywać umowy na określoną ilość czasu – najemcy daje to pewność zmiany mieszkania na ładniejsze/tańsze/w dogodniejszej lokalizacji, a dla wynajmującego daje możliwość szybkiego pożegnania się z problematycznym najemcą lub też podniesienie stawki czynszu najmu (zgodnie ze stawkami obecnie obowiązującymi). 

Zwróć również uwagę na bardzo istotną kwestię podczas spisywania umowy na czas określony – taka umowa nie może zostać zerwana w międzyczasie (chyba, że w umowie wystąpią stosowne punkty zezwalające na jej wcześniejsze zakończenie, np. niepłacenie czynszu czy zamieszkanie tam osób trzecich, nie wskazanych w umowie). 

Podsumowując, w umowie najmu powinny się znaleźć: 

  • Dokładne dane wynajmującego i najemcy 
  • Dokładny opis przedmiotu najmu (w tym protokół zdawczo-odbiorczy)
  • Wysokość czynszu i opłat dodatkowych, razem z terminem ich płatności 
  • Kaucja zabezpieczająca
  • Czas trwania umowy i okres wypowiedzenia 

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy Ci temat umów najmu w sposób jasny i prosty. Gdybyś miał dodatkowe pytania czy wątpliwości, napisz do nas, a postaramy się pomóc. 

Powodzenia!

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »