fbpx

O płaczu w fabryce ciastek. KBN coraz bliżej fazy konkretów

Powiększa się grono osób chcących zacieśnić współpracę nauki i sztuki z biznesem. Rozmowy z cyklu „Biznes w kulturze i nauce” przechodzą w fazę konkretów.

W budynku Intelligent Business Centre Lab, w siedzibie Izby Przemysłowo-Handlowej, odbyło się kolejne spotkanie „Biznes w kulturze i nauce”. Do grona osób chcących przygotować konkretne narzędzia do prowadzenia stałej, wymiernej finansowo współpracy biznesu z nauką i sztuką dołączył artysta malarz, muzyk Tomasz Cebo. 

Przy znakomitym poczęstunku i kawie zapewnionych przez gospodynię spotkania, Irminę Marcinkiewicz z MSU Publishing, uczestnicy spotkania rozmawiali między innymi o nowoczesnych formach inwestowania w dzieła sztuki. Edgar J. Pill, Anastasiia Tereschenko i Tomasz Cebo opowiadali o coraz powszechniejszym kupowaniu obrazów na kredyt czy w leasing oraz np. o abonamencie na rzeźby. Mówili, że w ich środowisku nie zawsze spotyka się to z akceptacją, ale skoro takie są oczekiwania kupujących i skoro staje się to powszechne na Zachodzie, warto wychodzić temu naprzeciw i w Polsce.

Dr Monika Wiśniewska, dyrektorka Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, zdradziła, że marzą jej się rzeźby kinetyczne w Toruniu i w CN MW, będące cenionym obecnie połączeniem sztuki z nauką. Dr Wiśniewska podkreślała, że z jej punktu widzenia istotne jest umiejętne mówienie o nauce. – Komunikacja naukowa powinna być zrozumiała i ciekawa jednocześnie, a opowiadanie o nauce poprzez sztukę to doskonałe rozwiązanie. W ten sposób medycy uczą się rozmawiać współcześnie na przykład o raku, aby oswoić tę chorobę i skłonić do badań mówiła dyrektorka CN MW.

W drugiej części spotkania Marta Olszewska, dyrektorka biura Izby Przemysłowo-Handlowej, oprowadziła zebranych po nowoczesnym budynku IBCL i opowiedziała o możliwościach wsparcia inicjatywy kbn (kultura, biznes, nauka). Następnie odbyły się warsztaty „Co kultura może dać biznesowi”. W ich trakcie Tomasz Cebo opowiedział o historii, jaka spotkała go, gdy pracował w fabryce ciastek w Wielkiej Brytanii. Tomasz pracował na linii, praca była monotonna i nie związana ze sztuką, ale artysta dostrzegł w niej rytmiczne, ciekawe dźwięki. Pewnego dnia podczas konserwacji maszyn rozpoczął ich nagrywanie telefonem, a następnie zmontował z nich film. – Gdy pokazałem go kolegom z linii i szefowi fabryki, wszyscy byli autentycznie wzruszeni i się spłakali. Prezes powiedział, że pierwszy raz zobaczył piękno tej pracy, jej nową wartość. Zorganizował uroczystą premierę dla pracowników i ich rodzin. Stali się oni miejscowymi bohateramiopowiadał Cebo.

Wartość historii docenił Tomasz Laskowski, prezes Inside Parku. – Zarządy firm faktycznie czasem zapominają o docenianiu pracowników niższego szczebla. Współpracujemy z ich przełożonymi, a tymczasem firmę tworzą wszyscy i każdy pracownik jej ważną częścią. Musimy o tym pamiętać przyznawał szef Inside Parku.

Edgar J. Pill i Tomasz Cebo zwrócili także uwagę na to, że w procesie twórczym dzieło staje się częścią artysty. Część artysty mieszka zatem z tymi, którzy je kupują. Poza tym, dzieła sztuki mogą na nas silnie oddziaływać i wychowywać nas. Dzieje się tak, gdy patrzymy np. na obrazy wiszące na ścianach domów rodzinnych, gdy codziennie przechodzimy koło nich i gdy obok nich dorastamy. Dlatego tak ważna jest świadomość, że sztuka ma nas wpływ.

Uczestnicy rozmów cyklu kbn spotkają się ponownie w październiku w CN Młyn Wiedzy. Do współpracy zamierzają zaprosić kolejne osoby i instytucje.

Cykl zapoczątkowany został przez Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu, które w latach 2022 – 2023, w ramach Artus Festival, zorganizowało debatę „Biznes w kulturze”. Tegoroczna debata okazała się tak potrzebna i tak inspirująca, że jej uczestnicy podjęli decyzję o kontynuowaniu spotkań.

Rozmowy przeniosły się w sierpniu do siedziby Inside Park SA, dokąd gości zaprosił prezes spółki Tomasz Laskowski. Do rozmówców dołączyli wtedy artysta malarz Edward J. Pill oraz Katarzyna Pągowska z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. 

Przeczytaj więcej o sierpniowym spotkaniu „Biznes w kulturze i nauce”

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »