fbpx

Jak szukać i gdzie znaleźć dobrego architekta?

Wybór architekta jest tak samo fundamentalny jak wybór kierownika budowy. To dwie niezwykle ważne osoby w procesie budowy czy remontu. 

Określ, kogo potrzebujesz

Poszukiwania architekta powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia rynku i doświadczeń znajomych/rodziny. Tutaj naprawdę warto polegać na sile rekomendacji! W zależności od tego, czy planujesz budować domek jednorodzinny, stawiać biurowiec czy też przebudowywać kamienicę powinieneś szukać innego architekta. Architekci mają swoje specjalizacje – im lepiej dopasujemy je do naszych celów, tym łatwiej będzie nam osiągnąć zamierzony efekt.

Zrób wywiad, sprawdź portfolio

Jeżeli już znajdziesz architektów specjalizujących się w typie budowy, która Cię interesuje, pora na wywiad środowiskowy oraz weryfikację portfolio. Nie wybieraj na podstawie wizualizacji, poproś o zdjęcia, na których zobaczysz realny efekt pracy architekta. Sprawdź, czy w portfolio są projekty o charakterze choćby zbliżonym, do tego o jakim marzysz w przypadku swojej nieruchomości. Nie spiesz się z wyborem, bądź pewny ponieważ współpraca ta będzie mieć wpływ na cały projekt!  Właśnie ten człowiek czy też studio doprowadzi lub nie do realizacji naszych marzeń!

Cena ma znaczenie

Po weryfikacji pora na wyceny. Architekt jest jednym z pierwszych kosztów – budowa/przebudowa nieruchomości to ogromne koszty, kusząca więc jest opcja wyboru najtańszej oferty, szczególnie jeśli jest ona wyraźnie tańsza od pozostałych. Ale właśnie to, co kusi powinno zasiać w nas wątpliwości i sprawić, że ostatecznie odrzucimy tę rażąco tanią ofertę. Na architekcie nie powinniśmy oszczędzać. Niska cena może czasem wynikać z faktu, że dany architekt nie ma jeszcze renomy i dopiero wchodzi na rynek, ale najczęściej niska cena idzie w parze z niską jakością, co może mieć katastrofalne skutki i finalnie narazić nas na ogromne koszty również te wynikające z przesunięcia w terminie realizacji. Pokrycie ewentualnych błędów architekta z jego polisy OC, nie jest wcale takie łatwe i często kończy się w sądzie.

Chemia na budowie

Ostatnią rzeczą, która ma olbrzymie znaczenie przy wyborze architekta jest fakt, czy się po prostu polubiliśmy, czy jest między nami chemia. Jeśli tego brak to współpraca będzie przymusem, przykrym obowiązkiem, Podczas budowy czy remontu z architektem kontaktujemy się bardzo często i spędzamy sporo czasu. Nie wybieraj kogoś, z kim będziesz się męczyć.

Powodzenia w szukaniu idealnego architekta dla Twojej inwestycji!

Autor: Joanna Wojciechowska

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »