fbpx

Dlaczego lepiej inwestować TERAZ niż zwlekać z decyzją?

Prawie 37 tysięcy zł kosztowała decyzja o wstrzymaniu się z zakupem mieszkania przez 12 miesięcy podaje HRE Investments.

Pod uwagę wzięto cenę mieszkania, koszty transakcyjne (podatki, stawki notarialne, sądowe i za pośrednictwo), koszt wykończenia i koszty dodatkowe, które ponosimy, żeby mieć gdzie mieszkać zanim kupimy swoje mieszkanie. 

Prognoza powstała w oparciu o dane z Narodowego banku Polskiego (ceny nieruchomości i stawki czynszów) oraz kalkulatory budowlane pozwalające oszacować koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim. Prognoza dotyczy nowego mieszkania o powierzchni 50 m kwadratowych w Warszawie.

W okresie od trzeciego kwartału 2006 roku do drugiego kwartału 2019 roku było tylko 11 kwartałów, w których wstrzymywanie z zakupem miało jakikolwiek ekonomiczny sens. W 41 pozostałych kwartałach wstrzymywanie się z decyzją wiązało się z większymi kosztami nabycia nieruchomości.

“Wynik tym bardziej uderzający, że przecież w latach 2008-13 ceny mieszkań w Polsce spadały. Nawet więc w okresach spadków cen nabywcy nie mają gwarancji, że odłożenie zakupu na przyszłość pozwoli realnie zaoszczędzić – szczególnie jeśli w trakcie wstrzymywania się z zakupem konieczne jest płacenie za najem mieszkania” – komentuje ekspert HRE Investments.

Nikt Ci nie powie, czy za kilka miesięcy będzie taniej, czy drożej i o ile, ale biorąc pod uwagę statystyki bazujące na minionych latach, decyzji  o kupnie nieruchomości po prostu nie warto odkładać na później. Nawet przy tendencji spadkowej cen, nie masz żadnej gwarancji, że opóźnienie decyzji sprawi, że wydasz mniej.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Giełda

O crowdfundingu z prezesem Inside Parku

Tomasz Laskowski, prezes Inside Parku, kolejny raz był panelistą konferencji o crowdfundingu, organizowanej przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie.  Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przy współpracy z

Czytaj Więcej »