fbpx

Jak oszczędzać na remoncie mieszkania?

Jak oszczędzać na remoncie mieszkania?

Wiosna, lato… To najczęściej miesiące nie tylko odpoczynku, lecz również ‘’odświeżeń’’,  gdzie zaczynamy myśleć o zmianach w naszym domu, mieszkaniu czy ogrodzie. Słoneczna aura sprzyja świetnym pomysłom dotyczącym tego, co możemy zmienić w naszych 4 kątach. Zawsze przed rozpoczęciem remontu oczami wyobraźni widzimy już efekt końcowy.  Prędzej czy później przychodzi jednak moment, że trzeba się zastanowić: Ile to będzie kosztować? Czy możemy zaoszczędzić na tym remoncie? Na czym w ogóle można oszczędzić, a na co lepiej wydać więcej?


Skoro mamy już pomysł i widzimy, że przydałyby się większe lub mniejsze szlify naszego mieszkania, czas na podstawowy zabieg: planowanie. Najlepiej zacząć je z naprawdę  dużym wyprzedzeniem, nawet jeszcze podczas zimy. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nerwów czy nieplanowanych wydatków podczas prac. Gdy już ustalimy, co chcemy zmienić w danych pomieszczeniach, należy odpowiedzieć na pytanie: ‘’Jak to zmienić?’’. Dobrym wyjściem jest poszukanie projektanta, który z profesjonalnym podejściem wszystko nakreśli i zaprojektuje, tak, by było ładnie i funkcjonalnie, a my tylko naniesiemy swoje poprawki (jeśli uznamy to za konieczne) i problem z głowy. Rozwiązanie ciekawe, ale kolejny wydatek… Jednak my, dzięki temu, że zaczynamy planować nasz remont dużo wcześniej, jesteśmy w stanie sami sobie zaprojektować wnętrze budynku – zyskujemy bowiem odpowiednio dużo czasu, by dowiedzieć się co i jak, zdobyć odpowiednią wiedzę i działać. Inspiracje znajdziemy na stronach internetowych, drukowanych poradnikach dostępnych w marketach budowlanych, na YouTube czy na blogach internetowych… Darmowej wiedzy na temat remontowania jest pełno – wystarczy tylko odpowiednio wcześniej zagłębić się w temat. Możemy również przeprowadzić wywiad z naszymi znajomymi czy rodziną, jeśli w niedalekiej przeszłości remontowali swoje mieszkania. 
Warto wtedy zapytać, czy rozwiązania, na które się zdecydowali, ułatwiają im życie lub co po upływie czasu okazało się dla nich pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. Gdy zrobimy skuteczny research i mamy już wszystkie informacje jak i co chcemy zmienić, ‘’przelejmy’’ to na papier, by nam nic nie umknęło 🙂

Gdy edukację, projektowanie i planowanie mamy już za sobą, kolejnym punktem na liście jest wyszukanie ekipy, która wykona remont według naszego pomysłu. Pamiętajmy, aby wybrać firmę, która świadczy kompleksowe usługi, takie jak przerobienie instalacji wodno-kanalizacyjnych, instalacji elektrycznych, nałożenie gładzi, malowanie ścian. Kompleksowość zawsze wychodzi taniej niż szukanie innej firm do każdego etapu remontu. Zaczynając planowanie mieszkaniowej metamorfozy dużo wcześniej, dajemy sobie czas, aby, znaleźć firmę, która wykona nasz remont taniej niż konkurencja, dodatkowo z wolnymi terminami, których teraz często ze świecą szukać.  W gorącym okresie remontu ciężko na ostatnią chwilę znaleźć załogę z wolnymi terminami, a jak już znajdziemy, to trzeba liczyć się z tym, że ceny mogą być dużo wyższe – ze względu na brak konkurencji, która już dawno ma zajęte wszelkie terminy.
            Mamy projekt, mamy podpisaną umowę z ekipą remontową… Co dalej? To dobry moment, by rozejrzeć się po sklepach, w których znajdziemy najtańsze materiały. Nie kupujmy ich od razu, z myślą, że przydadzą się na remont. Często później składujemy je  w piwnicach, garażach, na strychach, tym samym narażając na uszkodzenia, co powoduje, że będziemy zmuszeni do kupienia jeszcze raz tych samych materiałów i wydania kolejnych pieniędzy. Możemy również poszukać oszczędności, kupując przez internet i korzystając z  porównywarek cen. Dzięki temu możemy, zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, kupując sprzęty rtv i agd online. Będąc przy materiałach budowlanych, wykonawca może nam zaoferować ‘’układ’, że on będzie kupował wszelkie materiały, a my później będziemy mu oddawali poniesione koszta. Jest to wygodne, lecz nie zawsze tańsze rozwiązanie. Dzięki naszemu wcześniejszemu rozeznaniu możemy określić, czy cena za materiał jest adekwatna do jakości – A może jednak wykonawca przepłacił i nie powinniśmy polegać tylko na jego ocenie?

Podpisanie umowy z wykonawcą remontowym pozwoli nam także ustrzec się przed nieprzewidzianymi wydatkami, gdy na przykład ekipa remontowa, postanowi zrobić coś bez naszej wiedzy, co nie było w zakresie ich obowiązków, dlatego często powtarzam: dobrze spisana umowa to podstawa.
Kolejny etap? Zaczynamy remont i wymieniamy stare meble na nowe. Najszybciej będzie je wyrzucić, ale jeśli chcemy na remoncie zarobić, to możemy je sprzedać.  Meble będące w dobrym stanie sprzedadzą się bardzo szybko. Tak jak sprzęt RTV i AGD. Wymiana okien? Drzwi ? Je również można sprzedać, zanim wybierzemy śmietnik! Ktoś może akurat potrzebować takiego okna np. do garażu, a może na działkę, ponieważ buduje sobie szklarnię lub domek letniskowy? Jeśli rzeczy nie nadają się na sprzedaż, możemy te wszystkie przedmioty wystawić za darmo – odchodzi nam wtedy koszt wywozu, który będzie po stronie nowego nabywcy. A gdzie szukać chętnych na takie rzeczy?  Wśród znajomych, na stronach internetowych, forach. Czasem gdzieś ktoś sam wystawi ogłoszenie, że przyjmie lub kupi wyżej wymienione przedmioty.

Często chcemy remonty przeprowadzać  zupełnie sami. Przecież My, Polacy na wszystkim zawsze znamy się najlepiej 😉 No i przeprowadzając remont samemu, nie musimy płacić za firmę remontową. Ale zauważmy, że takie ekipy zazwyczaj mają specjalistyczny sprzęt, spore doświadczenie, a do tego zależy im aby praca była wykonana idealnie, aby nie musieli nic poprawiać oraz żebyśmy my polecali ich innym. Dzięki zatrudnieniu dobrych fachowców oszczędzamy to, co tak naprawdę najważniejsze: czas. Wydaje się nam, że przeprowadzenie remontu, to jest tak naprawdę chwila, że przyjdziemy po pracy i położymy gładzie, a następnego dnia je szlifujemy i zabieramy się za gruntowanie i malowanie. Z doświadczenia wiem, że nie jest tak kolorowo. Po pracy zazwyczaj chcemy odpocząć, coś zjeść, a zanim weźmiemy się do pracy minie parę godzin. Zanim przygotujemy sobie materiały i miejsce pracy, minie kolejna godzina i gdy weźmiemy się do roboty, okazuje się, że musimy zaraz kończyć, bo jest już późno. Do tego często zdarzają się jakieś niespodzianki podczas remontu. Wniosek? Chcąc oszczędzić pieniądze i czas, warto sięgać po najlepsze, przemyślane rozwiązania.

Autor: Szymon Kurczyński, Analityk Finansowy Inside Park

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »