fbpx

Wynajem dużych mieszkań najbardziej podrożał w… Toruniu

Najem lokali powyżej 70 mkw. powierzchni wzrósł w Toruniu o 10 procent. To największy względny przyrost w kraju. Tak wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Te dane są zbieżne z rezultatami badania, które firma Inside Park przeprowadziła wśród osób zajmujących się obrotem nieruchomościami i dysponujących lokalami na wynajem w naszym mieście.

Podczas spotkania Stowarzyszenia Mieszkanicznik, którego gościem był znany inwestor Daniel Siwiec firma Inside Park przeprowadziła badanie wśród osób zajmujących się obrotem nieruchomościami i dysponujących lokalami na wynajem w Toruniu.

Analiza wyników jasno pokazuje trendy na rynku najmu w naszym mieście. Ponad 85 procent badanych uważa, że obecnie łatwiej znaleźć najemcę niż przed 12 miesiącami. Podobny odsetek uznał, że łatwiejsze jest wynajmowanie poszczególnych pokoi niż całego mieszkania. W tym kontekście nie jest zaskoczeniem, że kawalerki oraz lokale dwu i trzypokojowe są opcją, która trafia na rynek najczęściej.

Ankietowani nie mieli również wątpliwości, jeżeli chodzi o standard – umeblowanie i pełne lub ewentualnie podstawowe wyposażenie to duże ułatwienie w próbach przyciągnięcia zainteresowania daną ofertą. Tak samo większość badanych była zgodna, że czas żniw w Toruniu to okres sierpień – październik, a więc najem w naszym mieście stymulują studenci. Stąd też preferowana długość najmu to 65 proc. przypadków okres do jednego roku.

Rynek najmu stał się w ostatnich miesiącach trochę z konieczności jedyną alternatywą dla rynku pierwotnego (któremu poświęcimy osobny tekst), ale też odczuł większość zawirowań gospodarczych lat 2021-2022, które – i można to już stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem – będą miały istotne przełożenie na kolejne kwartały i lata dla całego budownictwa mieszkaniowego.

Wszyscy zapytani przez Inside Park zauważyli wzrost cen utrzymania lokalu w ostatnich dwóch latach (poprzedzony spadkami na początku pandemii) oraz podkreślili wzrost ponoszonych kosztów w ciągu bieżącego roku. Ponad 40 proc. – wydaje do 10 proc. więcej, a kolejne 34 proc. nawet do 20 proc.

W dalszej części tekstu przyjrzymy się omawianemu tematowi z perspektywy „drugiej strony”. W tym celu przydatne będzie wykorzystanie ostatniego raportu opracowanego przez Expandera i Rentier.io, który dotyczy cen najmu w trzecim kwartale. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że autorzy materiału uwzględniają w swoich badaniach Toruń, więc można operować konkretnymi – choć uśrednionymi – liczbami. Od razu trzeba zaznaczyć, że w kilku punktach sytuacja w naszym mieście kształtuje się analogicznie do całego kraju.

Pierwszy wniosek – mniejsza niż przed rokiem liczba ofert. Mimo to eksperci zaznaczają, że od wiosny i wywołanego wojną ogromnego skoku popytu na rynku najmu, liczba dostępnych ofert wzrosła o 68%. Co jasne – rynek nie jest w równowadze i sytuacja będzie się jeszcze zmienić. Biorąc pod uwagę, że opublikowane w październiku badanie bierze pod uwagę dane ze września, kiedy wspomniana już aktywność studencka mocno wzrosła stawki najmu są coraz wyższe

– Niestety studenci oraz inne osoby szukające mieszkania na wynajem musiały pogodzić się z tym, że ceny najmu zdecydowanie wzrosły. W badanych przez nas miastach wrześniowe stawki wzrosły przeciętnie o 28% w porównaniu do poziomu sprzed roku. Zdecydowanie wyróżnia się Kraków, gdzie ceny najmu poszły w górę niemal o połowę (o 46%). Ten ogromny wzrost w Krakowie, to jednak efekt zmian, jakie zaszły kilka miesięcy temu. We wrześniu stawki były niemal na takim samym poziomie jak w sierpniu – piszą autorzy badania.

Interesujące, zwłaszcza dla naszego miasta wnioski daje zestawienie przeciętnych cen wynajmu z drugiego i trzeciego kwartału bieżącego roku. Mianowicie jeżeli chodzi o duże lokale – ponad 70 mkw. w badanym okresie zanotowaliśmy aż 10-procentowy wzrost stawki, która dobiła do 2300 zł. To największy względny wzrost w zestawieniu, ale bezwzględnie do czołówki nam daleko – w Warszawie jest prawie dwa razy drożej, a ponad 1000 zł więcej trzeba wydać we Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie. Można zauważyć związek z wynikami ankiety Inside Park. Tego typu obiektów u nas nie jest zbyt wiele, więc każdy, kto chce wynająć lokal 70+ musi liczyć się z dodatkowym kosztem.

W przypadku mniejszych kwartał do kwartału nie ma wyraźnych różnic – za lokal do 30 mkw zapłacimy średnio 1599 zł, a za mieszkanie do 50 mkw – 1900 zł.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »