fbpx

W Toruniu powstaje izba studencka im. Mikołaja Kopernika

Funkcjonalny układ pomieszczeń, loftowy design, zagospodarowane patio, nawiązujące do nazwy i historii miejsca wykończenia. Tak będzie w prywatnym akademiku, który powstaje przy ul. Mickiewicza 124 w Toruniu. Z okazji przypadającej w lutym 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika izba studencka została nazwana imieniem słynnego astronoma.

O historii toruńskich kamienic wiele można by napisać. Takich budynków mamy przecież w naszym mieście pokaźną ilość i niektóre z nich doczekały się rewitalizacji. W centrum powstają w nich mieszkania na wynajem bądź restauracje i hotele. W połowie stycznia w obiekcie przy ul. Bydgoskiej 74 otwarty Dzienny Dom Pobytu „Senior+”. Pod ten adres przeniosła się też siedziba Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie. 

Rewitalizacji doczeka się też wiekowy budynek położony przy ul. Mickiewicza 124. Z tym że jego przeznaczenie będzie zgoła inne. Nie dla seniorów, a dla studentów. To kamienica z ciekawą historią. Pierwsze wzmianki o budynku w tym miejscu pochodzą ze stycznia 1863 roku. 

Budynek konstrukcji sumikowo-łatkowej (tzw. sumiki) prezentował się raczej skromnie. Zgodnie z dostępnymi źródłami w 1886 roku na zapleczu nieruchomości zaprojektowano duży obiekt gospodarczy określany mianem „Stal”. To najprawdopodobniej stajnia, ale można też tłumaczyć to słowo jako chlew, a nawet królikarnia. 

Projekt stojącej do dziś kamienicy pochodzi z 1899 roku. W latach 20. ubiegłego wieku przeprojektowano elewację kamienicy, robiąc miejsce na witrynę sklepową. Powstał tam „skład cukrów” – sprzedawano słodycze, ale również inne artykuły. Budynek przy ul. Mickiewicza 124 od początku swojego istnienia pełniła funkcję kamienicy czynszowej, z jakbyśmy to dziś powiedzieli, usługami wbudowanymi na parterze. 

Po blisko stu latach od tych wydarzeń budynkiem zainteresowali się przedstawiciele toruńskiego dewelopera działającego na rynku wtórnym – firmy Inside Park, którzy zdecydowali się dać kamienicy drugie życie. Ze względu na jej lokalizację, podjęto decyzję o przystosowaniu obiektu do pełnienia funkcji prywatnego akademika.

– Na lokalnym rynku jest mało podobnych projektów. Z naszych badań wynika, że potrzeby zarówno najemców, jak i właścicieli ewoluują – tłumaczy Katarzyna Fijałkowska-Anusiak, dyrektor ds. inwestycji w firmie Inside Park. – Nasze rozwiązanie jest skierowane do osób, które cenią niezależność i wolą wynajmować mieszkanie w wyższym standardzie niż w tradycyjnym akademiku. Poza tym to dogodne miejsce dla studentów. Do kampusu UMK jest zaledwie kilometr. Podróż tramwajem na Starówkę zajmie kilka minut – dodaje. 

Czterokondygnacyjna kamienica 675 mkw. powierzchni użytkowo-mieszkalnej. Na każdym piętrze do zagospodarowania jest ok. 170 mkw. Dzięki dwóm niezależnym klatkom schodowym tę przestrzeń można podzielić na kilkanaście pokoi lub kilka mieszkań. Na obecnym etapie inwestycji deweloper zdecydował się na przygotowanie 13 lokali. Parter to dalej miejsce pod usługi – od kilkunastu tygodni działa tam salon barberski Fuks Deluks. 

– Aktualnie trwa remont budynku. Wymieniamy stare instalacje sanitarne i elektryczne, a także przygotowujemy nieruchomość do potrzeb nowych właścicieli. Do wykorzystania jest sporo przestrzeni, co daje naprawdę ciekawe możliwości aranżacji – podkreśla Katarzyna Fijałkowska-Anusiak.

Funkcjonalny układ pomieszczeń, niepowtarzalny design, ciekawe rozwiązania architektoniczne, nawiązujące detalami do postaci Mikołaja Kopernika. Właśnie na cześć słynnego toruńskiego astronoma i w związku z trwającym rokiem kopernikańskim oraz 550. rocznicą urodzin najsławniejszego torunianina izba studencka została nazwana im. Mikołaja Kopernika. 

To będzie izba studencka wpisująca się w industrialną stylistykę. Dla wygody inwestorów przewidziano dwa standardy wykończenia: deweloperski oraz pod klucz. Dzięki temu każdy z nich będzie miał możliwość zagospodarowania przestrzeni zgodnie z własną koncepcją. Wielkość lokali — od 30 do 60 mkw. – pozwala wykorzystać je jako niezależne mieszkania lub podzielić i wynajmować w formie mikroapartamentów.

Co istotne, cała koncepcja zakłada, że nawet po podziale najemca może liczyć na aneks kuchenny, oddzielną łazienkę i komplet niezbędnych mebli. Atutem kamienicy przy ul. Mickiewicza jest możliwość zaaranżowania części wspólnych. Na zewnątrz znajduje się patio, gdzie podczas słonecznych dni można spędzić czas na leżakach, zorganizować grilla, czy wspólnie z innymi lokatorami wystawić projektor i przygotować domowe letnie kino. 

Wewnątrz również nie zabraknie miejsc służących integracji. Kilka pomysłów, które przygotowano w tym celu, znajdziecie na wizualizacjach w naszej galerii pod tytułem tekstu. Przewidziano także pomieszczenia pod wspólne pralnie i suszarnie w kamienicy.  Dodatkowe informacje związane z inwestycją Inside Park przy ul. Mickiewicza znajdziecie na dedykowanej stronie internetowej.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »