fbpx

Murale ozdobią kamienicę na Mickiewicza

Cztery murale inspirowane Mikołajem Kopernikiem ozdobią korytarz wiodący na patio zabytkowej kamienicy przy ul. Mickiewicza. Powstaje w niej Izba Studencka. 

Na początku roku spółka Inside Park we współpracy z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ogłosiła konkurs na projekt i wykonanie murali, które ozdobią korytarz wiodący na patio zabytkowej kamienicy przy ul. Mickiewicza 124. Inspiracją do podjęcia działań były obchodzone w Toruniu 550. urodziny genialnego astronoma. 

Mimo że firma Inside Park SA specjalizuje się w rewitalizacji obiektów zabytkowych, opiekę artystyczną nad konkursem powierzyła znawcom sztuki: Wydziałowi Sztuk Pięknych UMK, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Animacji Kultury i Centrum Kultury Dwór Artusa. Do konkursu przystąpiło 47 młodych artystów, którzy łącznie nadesłali 60 prac.

Jury konkursowe w składzie:

1. Prof. dr hab. Joanna Kucharzewska, dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK, przewodnicząca jury,
2. Andrzej Poprostu, ilustrator, muralista, wiceprzewodniczący,
3. Dr hab. Katarzyna Łyszkowska, Katedra Rysunku WSP UMK, koordynatorka artystyczna konkursu,
4. Łukasz Wudarski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury,
5. Monika Dejnecka, specjalistka ds. promocji Centrum Kultury Dwór Artusa

Z ramienia Inside Parku:

6. Magdalena Ranachowska, ilustratorka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK, graficzka Inside Parku,
7. Katarzyna Fijałkowska – Anusiak, dyrektorka ds. inwestycji,
8. Sebastian Winnicki, specjalista ds. marketingu.

Z ramienia dodatkowych sponsorów:

9. Dominika Frąckowska, Expert Snu,
10. Daniel Poniatowski, Leroy Merlin.

wyłoniło cztery laureatki i przyznało dwa wyróżnienia. Nagrody otrzymają: Magdalena Lipowiec, Natalia Masłowska, Julia Zaruska i Magdalena Chudzik. Wyróżnienia zdobyły Jowita Patalas i Tetiana Samokish.  Wszystkie artystki – zgodnie z wymogami konkursu – są studentkami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu bądź jego absolwentkami (konkurs skierowany był do studentów i absolwentów wszystkich Wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika do 2 lat po dyplomie).

– Duże wrażenie zrobiła na nas wielość interpretacji myśli przewodniej konkursu. To fascynujące, że Kopernik wciąż inspiruje na tak wiele sposobów – mówiła prof. Joanna Kucharzewska.

Kreatywność uczestników docenił także Andrzej Poprostu. – Cieszy mnie, że o muralach mówimy już dziś w kontekście sztuki. Gdy ich tematem przewodnim jest Kopernik, w dodatku tak twórczo i odkrywczo przedstawiony, sztuka dociera do wielu, wychodzi do ludzi. To zawsze wielka wartość.

Inside Park SA wspólnie z Leroy Merlin zakupi materiały do wykonania murali. Będą one malowane w sierpniu i wrześniu, aby już od października cieszyły przyszłych lokatorów kamienicy. Będą nimi studenci toruńskich uczelni wyższych, ponieważ w budynku spółka tworzy prywatny akademik.

–  W Izbie Studenckiej im. Mikołaja Kopernika budujemy kilkanaście mieszkań. Każde z nich będzie wyposażone we własną łazienkę i aneks kuchenny. Oficynę budynku przystosujemy natomiast do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – opowiada Tomasz Laskowski, prezes Inside Parku.

Dokonując rewitalizacji kamienicy, spółka zachowa zieleń porastającą podwórze. Jest już przygotowany projekt jej aranżacji. Po zakończeniu remontu obecne krzewy i bluszcz będą nadal porastać patio. Dzięki temu studenci zyskają zieloną, cichą enklawę w samym środku ceglanych murów. Będą mogli spędzić czas na leżakach, zorganizować grilla, czy wspólnie z innymi lokatorami wystawić projektor i przygotować domowe letnie kino. Projektor odbiorą w paczkomacie, który stanie obok izby. Inside Park kończy rozmowy z operatorem w tej sprawie.

Wyłonienie zwycięskich projektów zakończyło pierwszy etap konkursu. W kolejnym cztery laureatki będą miały za zadanie namalować murale. Dopiero wówczas jury dokona podziału nagród. Są nimi:

  • 5000 zł – nagroda Rektora UMK JM prof. Andrzeja Sokali
  • Macbook – nagroda Inside Parku
  • indywidualna wystawa w CK Dwór Artusa
  • indywidualna wystawa w Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury
  • voucher 3000 zł do zrealizowania u Sponsora konkursu, firmy Ekspert Snu
  • 4 pary bezprzewodowych słuchawek od Sponsora konkursu, firmy Rebel Electro.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »