fbpx

Izba Studencka im. M. Kopernika oficjalnie otwarta

Najpiękniejsze murale – wybrane! Debata Zielono mi – udana! Potańcówka z Cebo –   fenomenalna! Bydgoskie Przedmieście odzyskało kamienicę, studenci już wprowadzają się do nowego akademika.

Inside Park SA zakończył rewitalizację zabytkowej kamienicy na toruńskim Bydgoskim Przedmieściu przy ul. Mickiewicza 124. W budynku powstał prywatny akademik – Izba Studencka im. Mikołaja Kopernika.

Korytarz wiodący na patio kamienicy zdobią murale związane z Mikołajem Kopernikiem. Artystki tworzące murale zostały wyłonione w konkursie zorganizowanym przez Inside Park SA przy współpracy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Centrum Kultury Dwór Artusa i Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. W lipcu dziesięcioosobowe jury pracujące pod przewodnictwem prof. Joanny Kucharzewskiej i muralisty Andrzeja Poprostu wyłoniło cztery zwycięskie projekty i przyznało dwa wyróżnienia. W wakacje artystki malowały swoje prace.

18 września w kamienicy odbyło się #muralove spotkanie, czyli oficjalne otwarcie Izby Studenckiej i prezentacja inwestycji mieszkańcom osiedla i Torunia.

Spotkanie było trzyczęściowe. W pierwszej części komisja konkursowa oceniała powstałe murale.

W skład jury wchodzili:

Znawcy sztuki:
1. Prof. dr hab. Joanna Kucharzewska, dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK, przewodnicząca jury,
2. Andrzej Poprostu, ilustrator, muralista, wiceprzewodniczący,
3. Dr hab. Katarzyna Łyszkowska, Katedra Rysunku WSP UMK, koordynatorka artystyczna konkursu,
4. Łukasz Wudarski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury,
5. Monika Sieklucka z Centrum Kultury Dwór Artusa.

Z ramienia Inside Parku:
6. Magdalena Ranachowska, ilustratorka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK, graficzka Inside Parku,
7. Katarzyna Fijałkowska – Anusiak, dyrektorka ds. inwestycji,
8. Sebastian Winnicki, specjalista ds. marketingu.

Z ramienia dodatkowych sponsorów:
9. Dominika Frąckowska, Expert Snu,
10. Daniel Poniatowski, Leroy Merlin.

Jury było bardzo zgodne w ocenie prac. Za najlepszy uznało mural Magdaleny Lipowiec. Drugie miejsce zajęła Magdalena Chudzik, a trzecie miejsce Julia Zaruska.

– Mural pani Magdaleny Lipowiec w oryginalny sposób nawiązuje do znanych wizerunków Mikołaja Kopernika i twórczo je przekształca. Praca jest perfekcyjnie wykonana, a jej kolorystyka doskonale współgra z uniwersyteckimi oraz miejskimi barwami – uzasadniała wybór prof. Joanna Kucharzewska.

Łukasz Wudarski podkreślał natomiast znaczenie konkursu. – Na uwagę zasługuje fakt, że w tym przedsięwzięciu biznes tak efektywnie łączy się ze sztuką. Tworzymy w Toruniu nową jakość: eleganckiej współpracy przedsiębiorców i artystów, w której ci pierwsi stają się mecenasami sztuki.

Nagrodzone artystki były obecne na spotkaniu. Magdalena Lipowiec otrzymała 5 000 zł od JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Andrzeja Sokali. Magdalena Chudzik odebrała MacBooka od Tomasza Laskowskiego, prezesa Inside Parku. Julia Zaruska dostała natomiast voucher o wartości 3 000 zł do salonów Expert Snu. Pozostałe trzy artystki będą miały swoje indywidualne wystawy: Natalia Masłowska w Galerii Wnętrz AMC, Jowita Patalas w CK Dwór Artusa, a Tetiana Samokish w WOAK-u.

Artystkom pogratulował marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, który skierował list gratulacyjny do Tomasza Laskowskiego, prezesa Inside Parku, z okazji zakończenia inwestycji. – Pragnę serdecznie pogratulować zwycięstwa w konkursie autorkom murali zdobiących wnętrza kamienicy oraz podziękować, że zechciały podzielić się swoim talentem. Udekorowanie ścian Izby Studenckiej wizerunkami związanymi z postacią wielkiego astronoma to piękny gest i świetny sposób na uczczenie Roku Mikołaja Kopernika – napisał marszałek. – Korzystając z okazji chciałbym Państwu pogratulować pomyślnego ukończenia inwestycji. Dzięki Państwa przedsięwzięciu zabytkowa kamienica przy ul. Mickiewicza 124 zyskała drugie życie, a jej wnętrza staną się wkrótce tymczasowym domem dla studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jestem przekonany, że to nowatorskie przedsięwzięcie, z ogromnym potencjałem inwestycyjnym, spotka się z dużym zainteresowaniem.

Następnym punktem spotkania było odsłonięcie przez prezesa Laskowskiego i zastępcę prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego ponadstuletniej niebieskiej tabliczki z numerem 124. –  Odrestaurowana przez nas tabliczka oraz latarenka numeryczna symbolizują powrót kamienicy na Bydgoskie Przedmieście – podsumował szef Inside Parku.

W obecności Pawła Gulewskiego, zastępcy prezydenta miasta Torunia, prezes Inside Parku odsłonił ponadstuletnią tabliczkę z numerem budynku: 124. – Spółka odrestaurowała niebieski emblemat oraz latarenkę numeryczną. Szanujemy historyczne detale – mówił Tomasz Laskowski.

– Gratuluję tej inwestycji, która łączy w sobie historyczne piękno Bydgoskiego Przedmieścia i funkcjonalną nowoczesność. Murale autorstwa studentek i absolwentek Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pokazują, jak może i powinna wyglądać współpraca biznesu z nauką i sztuką. Dodatkowo, tematyka konkursu idealnie pasuje do obchodzonej w tym roku w naszym mieście 550. rocznicy urodzin astronoma. To był świetny pomysł na konkurs! – powiedział prezydent.

W kolejnej części spotkania odbyła się debata Zielono mi. Przyjazne miasta, inkluzywne przestrzenie. Udział w niej wzięli Paweł Gulewski, zastępca prezydenta Torunia, prof. Maria Lewicka z Instytutu Psychologii UMK, dr Anna Zaręba z Katedry Konserwacji – Restauracji Architektury i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Łukasz Broniszewski, prezes fundacji Stabilo oraz Stefan Burdach, prezesa spółki deweloperskiej Pres. Debatę poprowadził Tomasz Laskowski, prezes Inside Parku.

Prelegenci rozmawiali o tym, czy i jak otoczenie wpływa na komfort i samopoczucie mieszkańców miast. Zastanawiali się, jakie miasto można nazwać przyjaznym. Dyskutowali, czy możliwe jest zaprojektowanie i stworzenie przestrzeni odpowiadającej każdemu. Zwracali też uwagę na problem niedostępności zabytkowych centrów miast dla osób starszych oraz z niepełnosprawnościami.

W tym kontekście profesor Lewicka podkreśliła fakt przeznaczenia kamienicy na akademik. – Wprowadzenie młodych ludzi na osiedla zawsze działa na nie ożywczo. Bydgoskie staje się naturalnym łącznikiem pomiędzy toruńską starówką a terenami uniwersytetu – mówiła profesor. Łukasz Broniszewski zaznaczał konieczność przeprowadzania szerokich konsultacji społecznych na każdym etapie danej inwestycji i przedsięwzięcia. Wraz z prof. Lewicką i dr Zarębą mówił o znaczeniu edukacji w procesie tworzenia społeczeństwa chcącego uczestniczyć w projektowaniu przyjaznych, ekologicznych przestrzeni. Dr Anna Zaręba wskazywała na zbyt małą dbałość o estetykę miejsc i budynków, która ma ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia zamieszkujących je ludzi. Podkreślała konieczność edukacji ekologicznej, na przykład w zakresie retencji wody czy ocieplania budynków.

Wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski mówił o działaniach podejmowanych przez miasto na rzecz zrównoważonego rozwoju i tworzenia zielonych miejsc. Wskazywał konkretne przykłady dowodzące różnych oczekiwań mieszkańców co do tego, jak powinny wyglądać ich osiedla, ulice i gdzie powinny się znajdować miejsca parkingowe. – Czasem trudno jest osiągnąć kompromis i nie zadowala on wszystkich – przyznawał prezydent. – Miasto natomiast musi wypośrodkować działania i tak zarządzać finansami, aby rozwiązania satysfakcjonowały jak największą ilość osób.

Tomasz Laskowski, wypowiadając się z perspektywy biznesu, mówił, że rozumie konieczność rozpatrywania przez gminę opłacalności ekonomicznej inwestycji czy inicjatyw. – Miasto to gigantyczna firma, której budżet musi się spinać i która jednocześnie musi zadowalać interesariuszy, czyli mieszkańców. Mnie, jako szefowi spółki, chyba łatwiej jest to zrozumieć niż zaangażowanym społecznikom – wyjaśniał szef Inside Parku.

Prezes spółki deweloperskiej Pres opowiadał natomiast o jednej z ostatnich inwestycji swojej firmy. Na osiedlu Jar Heweliusza powstaje stacja zmiękczania wody, która będzie ekologicznie wykorzystywana, a na dachach znajdą się panele fotowoltaiczne. Parkingi schowane zostaną pod ziemię, dzięki czemu mieszkańcy zyskają szersze ulice, ścieżki rowerowe i chodniki. Prezes Branach zaznaczał, że na takie ekologiczne, zielone osiedla jest zapotrzebowanie. Goście debaty zgodzili się, że to bardzo optymistyczne i świadczy o wzroście świadomości w zakresie potrzeby mieszkania w czystej, przyjaznej przestrzeni.

Rozmowie przysłuchiwali się między innymi Kamila Popiela, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia i Maciej Stawiski, przewodniczący Rady Okręgu Bydgoskie. Przewodniczący wraz z prof. Lewicką i dr Zarębą mówili o historycznej wartości zajezdni tramwajowej na ul. Sienkiewicza oraz o tym, że marzą, aby na jej terenie funkcjonował w przyszłości kulturalny hub. – Ożywiłby on osiedle i był miejscem integracji, jakim jest dziś ta kamienica – zaznaczała M. Lewicka.

Uroczystość zakończyła potańcówka, którą poprowadził Tomasz Cebo, malarz, performer, DJ, mieszkaniec Bydgoskiego Przedmieścia.

Impreza była otwarta dla mieszkańców miasta.

Uroczyste spotkanie z nami organizowali:

Leroy Merlin – dziękujemy za meble ogrodowe i kwiaty zdobiące patio oraz za wyposażenie podwórka na czas otwarcia!

Expert Snu – dziękujemy za ufundowanie vouchera o wartości 3 000 zł na laureatki muralowego konkursu!

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Centrum Kultury Dwór Artusa, Galeria Wnętrz AMC – dziękujemy za chęć zorganizowania wystaw dla laureatek konkursu

Rebel Electro – dziękujemy za 4 pary słuchawek bezprzewodowych dla laureatek muralowego konkursu!

Koktajlowo. Barmani na każdą okazję – dziękujemy za napoje na uroczystość! Pierwsza klasa!

Bułka – dziękujemy za catering! Boski!

Szczególne podziękowania kierujemy do JM Rektora UMK prof. dr hab. Andrzeja Sokali za ufundowanie nagrody głównej w wysokości 5 000 zł dla zwyciężczyni muralowego konkursu. Dziękujemy prof. Joannie Kucharzewskiej za przewodniczenie jury i wsparcie merytoryczne i organizacyjne konkursu. Za wsparcie artystyczne dziękujemy również dr hab. Katarzynie Łyszkowskiej.

Andrzej Poprostu, Tomek Cebo – dziękujemy za uświetnienie spotkania Waszą obecnością!

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »