fbpx

Formy władania nieruchomościami.

Co absolutnie musisz na ten temat wiedzieć.

Jeśli od jakiegoś czasu zajmujesz/interesujesz się tematem nieruchomości, to prawdopodobnie wiesz, że w polskim ustroju przewidziano co najmniej kilkanaście form rozporządzania nimi. Warto w tej kwestii zapamiętać, że władanie często jest czymś zupełnie innym niż własność, a to, jak władasz nieruchomościami, ma swoje wytłumaczenie w kodeksie cywilnym. Sam osobiście uczyłem się tego na studiach i do dziś wykorzystuję tę wiedzę w życiu i w firmie. Jeśli temat Cię interesuje, to poniższy artykuł jest dla Ciebie.

W pierwszej kolejności weźmy pod lupę użytkowanie wieczyste. Co absolutnie musisz na ten temat wiedzieć?
Dobrze jest znać to pojęcie w ogólnym znaczeniu. Użytkowanie wieczyste to taka forma władania nieruchomością (najczęściej gruntową), gdzie właścicielem jest jednostka samorządu terytorialnego (np. gmina lub miasto), a Ty masz prawo użytkować tę nieruchomość od 40 do 99 lat. Możesz ją zbyć, kupić, darować, jednak nie będzie to pełna własność, a właśnie użytkowanie wieczyste.

Padło pojęcie ‘’własność’’. Czym ona właściwie jest? To najszersza i najpowszechniejsza  forma władania nieruchomościami w polskim ustroju, ale pamiętaj również o jej podziale.

Własność dzielisz na współwłasność ułamkową i łączną. Ta pierwsza występuje wtedy, gdy np. trójka rodzeństwa odziedziczy mieszkanie po rodzicach i każdy z nich ma ⅓ udziału. Na pewno znasz takie historie z życia codziennego. Łączna natomiast jest wtedy, gdy małżonkowie wspólnie są właścicielami mieszkania i muszą razem je wynająć lub sprzedać, a to oznacza, że – co prawda – własność jest łączna, ale małżonkowie jako jednostki są właścicielami całej nieruchomości.

Występuje w Polsce jeszcze jedna forma i są to ograniczone prawa rzeczowe, a to zaś dzieli się na: hipotekę, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo, użytkowanie i służebność. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu to forma zbliżona do własności, o której przed chwilą wspomniałem, z wyjątkiem kilku różnic:

  • Dotyczy tylko domów lub mieszkań (nie dotyczy np. gruntów),
  • W spółdzielczym prawie własnościowym masz prawo tylko do lokalu, bez udziału w gruntach.

Ciekawostka: Czy wiesz, że nie każdy lokal musi posiadać założoną księgę wieczystą? Na rynku nadal istnieje bardzo dużo lokali bez niej i jest to w pełni zgodne z prawem. Myślisz teraz, że jest to skutkiem skomplikowanego procesu założenia takiej księgi? Nic bardziej mylnego! Tę sprawę załatwisz w dwóch krokach: Najpierw wystarczy pobrać zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej a później wybrać się do sądu wieczystoksięgowego z wnioskiem o założenie księgi. Voilà!

A teraz najważniejsza rzecz, którą musisz zapamiętać, jeśli chcesz inwestować lub kupić nieruchomość dla siebie:
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub domu możesz tak samo kupić, sprzedać, zadłużyć, wynająć lub obciążyć kredytem hipotecznym, tak samo jak mieszkanie własnościowe.

… Jak widzisz, różnica między tymi formami jest wręcz nieodczuwalna, więc jeśli boisz się pojęcia ‘’ograniczone prawa rzeczowe’’, to zagłębienie się bardziej w ten temat pozwoli poczuć się pewniej w kwestii nieruchomości.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »