fbpx

Bezpieczna umowa najmu

Bezpieczna umowa najmu. Jak zabezpieczyć interesy właściciela nieruchomości?

Ludzie boją się wynajmować nieruchomości, będące często dorobkiem ich życia, zupełnie obcym osobom. Często od innych wynajmujących usłyszeli już historie, które zniechęcają do takiej formy inwestowania… Chcą uniknąć zniszczeń, problemów z najemcami, pustostanu. To zupełnie zrozumiałe, ale musisz wiedzieć, że polskie prawo pozwala na takie skonstruowanie umów najmu, które w 100% zabezpieczą interesy właściciela nieruchomości. Przeczytaj mój artykuł i dowiedz się, co możesz zrobić, by Twoja nieruchomość na wynajem przynosiła rzeczywisty zysk, bez jakichkolwiek problemów z najemcami.

Na początek warto wiedzieć, czym różni się umowa najmu na czas określony i nieokreślony. Pierwsza z nich przewiduje jasno termin początku i końca kontraktu, a jego zerwanie może nastąpić tylko na skutek szczególnych okoliczności ustalonych w umowie, jak np.: Zaleganie z opłatami, sytuacje losowe najemcy czy korzystanie z lokalu w sposób sprzeczny z ustalonym celem w umowie. Wymienione sytuacje to tzw. okoliczności nadzwyczajne, które pozwalają zerwać umowę najmu nawet w trybie natychmiastowym.  Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zerwanie takiej umowy nie jest możliwe w żadnym innym wypadku jak te wymienione w umowie, dlatego w Twoim interesie jest dbanie o zapisy przewidujące wszystkie możliwe okoliczności, które mogłyby negatywnie wpłynąć na historię wynajmu Twojej inwestycji.

Umowa najmu na czas nieokreślony jasno określa termin, jaki masz na złożenie wypowiedzenia, np. miesięczny dla każdej ze stron. Takie rozwiązanie pozwala każdej ze strony swobodnie rozwiązać umowę najmu bez strat, a to oznacza, że najemca rezygnując z wynajmowania danej nieruchomości daje właścicielowi aż 4 tygodnie na znalezienie nowych lokatorów. Miesiąc to oczywiście tylko przykład. Niektórzy zabezpieczają się 3, 4 a nawet 6 miesiącami okresu wypowiedzenia, co minimalizuje ryzyko pustostanu do absolutnego zera. Ta opcja jest równocześnie korzystna, ale też niewygodna, bo może dojść do sytuacji, że w ciągu roku lokator jednej nieruchomości może zmieniać się kilkukrotnie, choć to dość rzadki i problem wynikający ze zwyczajnego pecha.

            Osobiście używam umów najmu na czas określony na kilka lat. To rozwiązanie oczywiście również ma swoje plusy i minusy. W ostatnim czasie chciałem korzystnie sprzedać mieszkanie, które było już wcześniej wynajęte na 5 lat, a kupujący nie chciał nieruchomości z najemcą. Chciałem zamknąć tę transakcję jak najszybciej, a żeby to zrobić, musiałem porozumieć się z najemcą co do rozwiązania umowy najmu, co wiązało się niestety z ekwiwalentem finansowym. Ta sytuacja pokazuje, że tak długookresowe umowy najmu również mogą być problemem. Na szczęście są to rzadkie sytuacje, a jednak warto mieć sprawdzonego najemcę, który płaci na czas, niż co rok szukać kogoś nowego.

            Jeśli już mowa o najemcach, to pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu przyszłych lokatorów. Pod tym artykułem znajdziesz bardzo pomocny kwestionariusz najemcy, który przygotowałem dla siebie i inwestorów z Inside Park. Dzięki niemu zweryfikujesz chociażby tak ważną kwestię jak wypłacalność, bez której ani rusz z efektywnym wynajmowaniem nieruchomości.

            Prawdopodobnie słyszałeś/łaś już gdzieś pojęcie ‘’najem okazjonalny’’ oraz ‘’najem instytucjonalny’’. To bardzo korzystne formy zabezpieczenia Twojej nieruchomości. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, a wynajmowane mieszkanie jest związane z Twoją działalnością, to absolutnym must have jest umowa o najem instytucjonalny. Na pewno znasz już kilka historii o lokatorach, którzy nie chcieli się wyprowadzić z wynajmowanego mieszkania. Umowa o najem instytucjonalny ochroni Cię przed tego typu incydentami. Więcej o tym opowiadam w mojej akademii Inwestuję w Nieruchomości. Natomiast umowa o najem okazjonalny wymaga podpisu poświadczonego notarialnie przez osobę, która przyjmie lokatora, kiedy ten będzie musiał się wyprowadzić. To oznacza, że zabezpieczone są zarówno Twoje interesy, jak i wynajmującego. Oboje wiecie, co robić w przypadku zakończenia umowy, dzięki czemu można spać spokojnie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o formach wynajmu nieruchomości w najbezpieczniejszy możliwy sposób – zapisz się na moje szkolenie.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »