fbpx

Estetyka i ekologia w nieruchomościach

Na 84. spotkaniu toruńskiego oddziału Mieszkanicznika rozmawialiśmy o tym, jak estetyka i sztuka zmieniają przestrzeń oraz jak kształtują naszą osobowość. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jak sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości przez artystów oddziałuje na innych. Rozkładaliśmy na czynniki pierwsze nowatorskie metody sprzedaży nieruchomości, związane z emocjami i pragnieniem tworzenia piękna. Spotkaniu towarzyszyła wystawa wybranych prac Edgara J. Pilla i Tomasza Cebo.

Listopadowe spotkanie toruńskich mieszkaniczników było inne niż zwykle. Merytorycznej prelekcji dotyczącej rynku nieruchomości towarzyszyła bowiem wystawa obrazów. – Tematyka naszego spotkania „Estetyka i ekologia w nieruchomościach. Sprzedawaj pragnienia, doznania i emocje, a nie puste metry kwadratowe” pozwoliła na poszerzenie dotychczasowej formułyopowiada Tomasz Laskowski, lider toruńskiego oddziału Mieszkanicznika. – Dzięki temu mogliśmy przysłuchiwać się wypowiedziom o sztuce podwyższającej wartość nieruchomości i jednocześnie podziwiać obrazy, o których była mowa.

O estetyce i ekologii w nieruchomościach rozmawiali: Martyna Szczawińska, homestagerka, Edgar J. Pill, artysta malarz, Piotr Wielgus, ekspert ds. ESG i CSR oraz Paweł Kołacz, analityk rynku, wykładowca akademicki. Debatę prowadził Tomasz Laskowski.

Paweł Kołacz reprezentował Tomasza Cebo, artystę malarza, który miał być uczestnikiem rozmów, ale ze względu na nagły wyjazd nie mógł w niej wziąć udziału. Artysta przysłał jednak film, w którym pozdrawiał gości spotkania i dziękował za zaproszenie do udziału w nim.

P. Kołacz opowiadał o pracach Cebo z wyjątkowym znawstwem, cennym dla mieszkaniczników ze względu na operowanie konkretami i cyframi. Analityk rynku podkreślał, że odpowiadanie na potrzeby klientów sprowadza się do dostarczania im wartości, których potrzebują. Wartości są zdefiniowane, hierarchicznie poukładane, a ich ilość jest skończona.

Artysta malarz Edgar J. Pill sprzeciwiał się takiemu podejściu do sztuki i zauważał, że jego zdaniem niemożliwe jest uchwycenie i opisanie liczbami tego, co stanowi o wyjątkowości danego dzieła. E. J. Pill opowiadał też o oddziaływaniu kolorów oraz o tym, jak dzieła sztuki kształtują osobowość i tzw. smak.

Wagę estetycznych wnętrz omawiała natomiast Martyna Szczawińska, jedna z najbardziej znanych i utytułowanych polskich homestagerek. M. Szczawińska wskazywała na aktualne trendy w wyposażaniu wnętrz i podkreślała, że mimo różnorodnych gustów, są kwestie niezmienne. – Klienci nie lubią obrazów przedstawiających przemoc oraz skrzywdzonych ludzi i zwierzęta. To zrozumiałe – zaznaczała.

Piotr Wielgus, ekolog i ekspert ds. społecznej odpowiedzialności biznesu, opowiadał z kolei, jak wyglądają nowoczesne osiedla w Europie Zachodniej. Pokazywał zdjęcia z Wiednia i Skandynawii, mówił, dlaczego warto takie budować. Kreowanie przestrzeni z jej mieszkańcami sprawia, że ona integruje, a jej użytkownicy chcą o nią dbać. P. Wielgus wskazywał też na fakt wspólnej odpowiedzialności deweloperów i ich podwykonawców za ekologię.

W mieszkanicznikowym spotkaniu uczestniczyła Magdalena Andler, pomysłodawczyni akcji Mieszkanicznicy pomagają. W przerwie obrad odbyła się więc licytacja, z której dochód zasilił konta podopiecznych stowarzyszenia. Goście licytowali godzinną konsultację z Martyną Szczawińską i jej książkę o homestagingu oraz obraz Edgara Pilla. Obraz dopiero powstanie, ponieważ malarz zdecydował, że stworzy go specjalnie dla zwycięzcy licytacji, uwzględniając jego życzenia. Przyszły obraz wygrał Tomasz Laskowski!

Listopadowe spotkanie toruńskiego oddziału Mieszkanicznika odbyło się resturacji Bułka Cafe. Dziękujemy za gościnę!

Uczestnicy debaty:

Martyna Szczawińska to homestagerka, czyli osoba zajmująca się profesjonalnym wyposażaniem wnętrz. P. Szczawińska prowadzi warsztaty z homestagingu, jest autorką licznych branżowych artykułów na ten temat oraz inwestorką na rynku nieruchomości. Dwukrotnie zdobyła tytuł homestagera roku w konkursie Mieszkanicznika – w latach 2020 i 2022. 

Edgar J. Pill — artysta malarz, absolwent konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jako konserwator współpracuje przy realizacji prac w obiektach o pierwszorzędnej wadze dla polskiej kultury, a potrzebę artystycznej ekspresji realizuje w malarstwie abstrakcyjnym. Są w jego obrazach witalna moc oraz afirmacja życia w całej jego złożoności i tajemnicy.

Piotr Wielgus — ekspert w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. Doradza samorządom w strategicznym planowaniu rozwoju i przedsiębiorcom w budowaniu strategii CSR/ESG. Założyciel Fundacji Pracownia Zrównoważonego Rozwoju.

Gościem spotkania miał być Tomasz Cebo — artysta malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jego prace nawiązują do nowego ekspresjonizmu, malarstwa figuratywnego oraz ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Cebo tworzy jednak własny, oryginalny styl. Porusza się również w obszarach audio instalacji i performance. Miesiąc temu premierę miał singiel „On ojciec, on syn” nagrany wspólnie z synem Leonem, traktujący o nie zawsze prostych relacjach na linii rodzic – dziecko.

Artysta nie mógł jednak uczestniczyć w debacie, ale na zastępcę delegował swojego „menedżera” Pawła Kołacza. Paweł Kołacz jest archeologiem, wykładowcą akademickim, trenerem i badaczem rynku. Stworzył pierwsze w Polsce studia podyplomowe “Zarządzanie w archeologii”. Jest ekspertem oceniającym wnioski dotacyjne w ramach Funduszy Norweskich, specjalistą ds. badań społecznych z doświadczeniem w projektowaniu procesów badawczych. Był m.in. kierownikiem badań rynkowych w GK NEUCA.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »