Wiekowy obiekt na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu zyska drugie życie! Zobaczcie, jak zmienia się ponad 120-letnia kamienica przy ul. Mickiewicza i co znaleziono w trakcie prac
W najnowszym odcinku serialu budowlanego pn. Remontowe Rewolucje prezes Inside Park Tomasz Laskowski prezentuje, jak przebiegają prace nad oryginalną inwestycją realizowaną przez toruńskiego dewelopera przy ul. Mickiewicza 124. Kamienica z końcówki XIX wieku zmienia się nie do poznania.
Projekt stojącej tutaj kamienicy pochodzi z 1899 roku, a sprawcą tejże kamienicy jest Pan Skowronek, ówczesny potentat drzewny i również budowniczy. Jego fortuna urosła w ten sposób, że rozwijająca się Twierdza Toruń potrzebowała drewna, karczowano więc lasy, a jego fortuna rosła. W latach 20. przeprojektowano elewację i umieszczono na parterze witrynę sklepową, a co za tym idzie powstał tutaj sklep – przypomina historię budynku Piotr Wiznerowicz, specjalista ds. administracyjnych w Inside Park-u.
Przez dziesiątki lat czterokondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej 675 mkw. służył jako kamienica czynszowa. Teraz czas na nowy rozdział w jego historii. W budynku powstaje prywatny akademik – Izba Studencka im. Mikołaja Kopernika.
Ambitne przedsięwzięcie nabrało rozpędu. Jak dowiadujemy się ze 130. odcinka Remontowych Rewolucji, gotowa jest już instalacja elektryczna. Trwają prace murarskie i budowlane. Po ukończeniu inwestycji znajdzie się tam miejsce dla blisko 30 osób.
Biorąc pod uwagę lokalizację, najemcami będą przede wszystkim studenci. Związek z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i patronem toruńskiej uczelni ma podkreślać również konkurs, który Inside Park przygotowało dla kreatywnych i artystycznie uzdolniony osób związanych z UMK.
Chodzi o przygotowanie projektu muralu, inspirowanego postawą Mikołaja Kopernika “w kontekście jego buntowniczego podejścia do nauki i związanych z tym konsekwencji, które stały się podstawą do poszerzania wiedzy na temat otaczającego nas świata”.
Później projekt ma zostać namalowany na wyznaczonej przez organizatora przestrzeni kamienicy przy ul. Mickiewicza. Murale nadadzą obiektowi indywidualnego charakteru. Koordynatorem artystycznym tego projektu jest dr Katarzyna Łyszkowska – adiunkt w Katedrze Rysunku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Termin nadsyłania projektów upływa 30 czerwca 2023 r., a namalowanie muralu planowane jest w lipcu i sierpniu bieżącego roku.