Współpraca biznesu z kulturą i nauką wszystkim wychodzi na dobre: win-win – wszyscy wygrywają. W debacie Biznes w kulturze brał udział prezes Inside Parku Tomasz Laskowski.
W ramach tegorocznego Artus Festival – nowe otwarcie w gościnnym saloniku Dworu Artusa odbyła się debata Biznes w kulturze. Udział w niej wzięli:
- Monika Wiśniewska – dyrektorka Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, dr nauk fizycznych,
- Joanna Górska, Rafał Góralski – duet artystów Galerii Rusz, tworzący artystyczne bilbordy z Torunia,
- Irmina Marcinkiewicz – humanistka i psycholożka, zawodowo między nauką a biznesem, wykładowczyni, partnerka nowego kierunku Gospodarka Cyfrowa na UMK, właścicielka MSU Publishing, agencji marketingowej, zajmującej się komunikacją dla światowych marek,
- Tomasz Laskowski – założyciel i prezes Inside Park SA.
Dyskusję mistrzowsko moderowała Monika Dejnecka, specjalistka do spraw promocji w Dworze Artusa, dr nauk humanistycznych. Prowadząca poprosiła najpierw gości o określenie, do którego z trzech obszarów należą. Monika Wiśniewska uznała, że reprezentuje kulturę i naukę, a artyści z Galerii Rusz – kulturę. Irmina Marcinkiewicz, z racji swojego doświadczenia, zdecydowała, że będzie się wypowiadać jako reprezentantka biznesu i kultury, a nasz prezes był przedstawicielem biznesu.
Wśród żartów i śmiechu uczestnicy debaty podejmowali ważne i często trudne tematy. Rozmawiali o odmiennych oczekiwaniach sfer kultury i nauki oraz biznesu, o trudnościach z komunikacją, o tym, że niektóre akcje są mało efektywne i rozczarowujące. Podawano przykłady takich działań i przedmiotowego traktowania kultury przez biznes i na odwrót.
W drugiej części debaty uczestnicy skupili się na pozytywach i dobrych praktykach. Dyrektor Wiśniewska mówiła o konieczności edukowania społeczeństwa i odbiorców kultury, przedstawiciele Galerii Rusz opowiadali o swojej współpracy z firmą AMS, posiadającą bilbordy w całej Polsce, a p. Marcinkiewicz podkreślała wagę dobrych relacji i jasnej komunikacji.
Prezes Tomasz Laskowski opowiedział natomiast o konkursie na mural, który będzie zdobił korytarz wiodący na patio kamienicy przy ul. Mickiewicza 124 w Toruniu. Inside Park tworzy w tym miejscu prywatny akademik. Spółka zaprosiła do współpracy artystów z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, muralistę Andrzeja Poprostu, Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. Na konkurs wpłynęło 60 znakomitych prac, spośród których jury pod przewodnictwem prof. Joanny Kucharzewskiej, dziekan WSP UMK, wyłoniło 4 zwycięskie projekty. Szef Inside Parku mówił, że to przedsięwzięcie przyniosło wymierne efekty finansowe dla firmy. Oprócz wielotysięcznego ekwiwalentu reklamowego konkurs zwiększył zainteresowanie inwestorów tą inwestycją.
– Byliśmy zgodni – podsumowuje Tomasz Laskowski. – Ustaliliśmy, że to normalne, że dla biznesu współpraca z artystami i naukowcami ma być wymierna finansowo, a jednocześnie my, przedstawiciele biznesu, powinniśmy ufać partnerom w kwestii tego, jak i na co chcą przeznaczyć nasze fundusze.
Debata pozwoliła jej uczestnikom poznać się, polubić i zaprzyjaźnić. Przebiegała w tak sympatycznej atmosferze i przyniosła tak konstruktywne wnioski, że rozmówcy zdecydowali o kontynuowaniu spotkań. Tomasz Laskowski zaprosił zatem wszystkich do Inside Parku na kolejną dyskusję. Odbędzie się ona 24 sierpnia, w szerszym gronie – poszerzonym o przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury i artystę malarza Edgara J. Pilla.
Fot. Hubert Kępa, Konrad Sąsiela i Karol Zamorski/CK Dwór Artusa