fbpx

Plusy i minusy najmu długoterminowego

Plusy i minusy najmu długoterminowego.


Wynajem mieszkania długoterminowo to skuteczny sposób na pomnażanie oszczędności – coraz częściej wybierany przez Polaków. Nic dziwnego… Jest świetną opcją na tzw. ‘’drugą nogę biznesu’’, a także stanowi super alternatywę dla bardziej ryzykownych inwestycji, np. na giełdzie. Z drugiej strony pozwala zarobić znacznie więcej niż na przeciętnej lokacie bankowej. Opcja idealna dla każdego, kto chce zwiększać swój kapitał bez większego ryzyka. Jak wiadomo – na giełdzie można stracić wszystko. W nieruchomościach największym ryzykiem jest to, że po prostu nie zarobisz nic dodatkowego.

Co kryje się pod hasłem ‘’najem długoterminowy’’?

Długoterminowa umowa wynajmu mieszkania zawierana jest zwykle na minimum kilka miesięcy (zazwyczaj wtedy, kiedy wynajmujesz mieszkanie studentom) lub nawet kilka lat (zauważane przy osobach pracujących i posiadających rodzinę). W najprostszym znaczeniu: Udostępniamy naszą nieruchomość na odpowiednich warunkach i pobieramy za to konkretną opłatę.

Rozwiązanie, z którego korzystają najczęściej osoby pracujące czy studiujące w określonej lokalizacji. Często nie posiadają odpowiednio dużych środków oraz zdolności kredytowej, aby kupić mieszkanie na własność. 

Najem długoterminowy to świetna forma zarobku dla inwestorów. Sprawdźmy, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania!

plusy:

  • Dużym atutem takiego rozwiązania jest stabilność. Lokal służy tej samej grupie osób przez dłuższy czas, nie przechodzi z rąk do rąk co kilka dni. Nie angażuje czasu, a przy odpowiednich najemcach nie musisz się niczym martwić – kontrolujesz tylko regularność przelewów na konto. 
  • Dzięki dobrze skonstruowanej umowie, w której widnieją odpowiednie zapisy o długości trwania umowy i o warunkach jej rozwiązania, nie musisz obawiać się pustostanu, czyli sytuacji, kiedy nikt nie zamieszkuje w Twojej inwestycji i nie zarabiasz. Dobrym zabezpieczeniem jest tzw. ‘’okres wypowiedzenia’’. Pozwala on znaleźć nowych najemców jeszcze zanim wyprowadzą się poprzedni.
  • Bezpieczna umowa najmu pozwala Ci egzekwować czynsz od najemcy nawet w sytuacji, gdy ten już nie chce u Ciebie mieszkać. Przeczytaj mój artykuł o bezpiecznych umowach najmu: https://inwestujewnieruchomosci.pl/bezpieczna-umowa-najmu/
  • Wymaga o wiele mniej zaangażowania niż najem krótkoterminowy. Jeśli chcesz wyjechać na urlop, to jedziesz – i nie martwisz się, czy kasa wpłynie, ponieważ to zabezpiecza Twoja bezpieczna umowa najmu, a jeśli nieruchomość jest wynajmowana, nie wymaga do od Ciebie żadnego angażowania czasu przez minimum kilka miesięcy. 
  • Najem długoterminowy ma niższy stopień użycia – mniej osób przemieszcza się przez Twoją nieruchomość, a to sprzyja zachowaniu czystości i dłuższego życia sprzętów.
  • Jeśli masz podpisaną umowę najmu na kilka lat, to możesz znacząco szybciej sprzedać taką nieruchomość jako gotowy produkt. Każdy inwestor w pierwszej kolejności weźmie pod lupę lokal, który ma już swojego najemcę, dzięki czemu oni sami nie będą musieli go szukać.

Minusy:

  • Istnieje ryzyko pustostanu w sytuacji, kiedy najemca wyprowadza się nagle i niezgodnie z umową, a Ty poszukujesz kogoś nowego na jego miejsce z marnym skutkiem. Zauważ, że w sytuacji, gdy np. przez miesiąc szukasz nowego najemcy, to Twoja rentowność już jest niższa o ten czas w skali roku.
  • Jeśli przez dłuższy czas nie możesz znaleźć nowego najemcy (np. przez miesiąc), musisz przygotować się na wydatki – opłaty do spółdzielni, rachunku i prawdopodobnie koszty pośrednika, który pomaga Ci w poszukiwaniach.
  • Istnieje ryzyko, że lokator nie zastosuje się do Twoich standardów, a dodatkowo nie będzie chciał się wyprowadzić, jeśli Ty tego zażądasz, co zazwyczaj wiąże się z nieprzyjemną walką ‘’z wiatrakami’’.
  • Może dojść do sytuacji, że szukając odpowiedzialnego, wypłacalnego najemcy, zostaniesz perfekcyjnie oszukany, a osoba, która wcześniej przedstawiała Ci się od najlepszej strony, zaczyna działać nieuczciwie.
  • Najemca może zrobić Ci długi w spółdzielni, za które Ty będziesz musiał/a ponieść odpowiedzialność.

To kilka najważniejszych za i przeciw w mojej ocenie. Choć sam osobiście jestem zwolennikiem najmu krótkoterminowego, to plusy najmu długoterminowego są naprawdę przemawiające! Warto znaleźć swoje ‘’za’’ i wybrać najlepsze rozwiązanie. Do dzieła!  

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »