fbpx

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamienicy?

Wskazałem Ci już na co musisz zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, by uniknąć przykrych niespodzianek. Potrafisz już zminimalizować wszelkie ryzyko. Wiesz gdzie i po co trzeba się udać, by nie zostać znokautowanym.

 A jak wygląda sprawa z kupnem całej kamienicy czyli nieruchomości gruntowej zabudowanej ?


Pamiętam jak dziś mój pierwszy, duży zakup nieruchomościowy. Inwestycja w kamienicę dla ‘’świeżaka’’  to ogromnie ważne przeżycie, a emocje potrafią sięgać zenitu. Dodatkową dawkę adrenaliny dostarcza sytuacja, kiedy finansów masz ‘’na styk’’. Tak było w moim przypadku. Przy mojej pierwszej inwestycji w ramach jednego aktu notarialnego kupiłem ją i sprzedałem od razu pierwszy lokal, z którego sfinansowałem część tej kamienicy. Prawdziwy rollercoaster.

 Jeśli masz na swoim koncie jakąś inwestycję lub remont domu, to doskonale wiesz, że w pewnym momencie budżet zawsze okazuje się niewystarczający – bez względu na to, że zakładając go liczono dużą nadwyżkę. Warto wiedzieć co zrobić, by zminimalizować wszelkie dodatkowe wydatki.

Tak, jak było w przypadku zakupu mieszkania, przy inwestycji w kamienicę jest kilka rzeczy na liście, które po sprawdzeniu pozwolą Ci na spokojny sen.

Checklista przy zakupie kamienicy:

  • Wywiad środowiskowy – To zdecydowanie must have przy każdej inwestycji, nawet jeśli kupujesz garaż pod blokiem. Znajdź trzy różne źródła informacji a dowiesz się, czego możesz się spodziewać.
  • Media na geoportalu – sprawdź gdzie jest przyłącze ogrzewania miejskiego, gazu, kanalizacji. Ważne abyś wiedział skąd musisz prowadzić np. gaz do budynku, koszty doprowadzenia gazu do budynku z drugiej strony ulicy są kilkukrotnie wyższe jak doprowadzenie z budynku do lokali.
  • Stan techniczny pionów wodnych, kanalizacyjnych itd. – Dzięki temu określisz czy czekają Cię ewentualne wydatki związane z wymianą lub naprawą.
  • Stan elementów konstrukcyjnych – Sprawdzisz u administratora budynku. Przy kamienicy jest to niezwykle ważne, ponieważ określenie kosztów renowacji to duże widełki, które zależą właśnie od stanu konstrukcji. Czasami warto abyś zamówił opinię konstruktora budynku opisującą fachowo
  • Umowy najmu – Sprawdź je koniecznie w sytuacji, w której chcesz kupić kamienicę i sprzedawać każdy lokal oddzielnie lub zmienić ich zastosowanie, ponieważ do tego może być potrzebne zakończenie umów z aktualnymi wynajmującymi lokale.
  • Dokumenty potwierdzające metraż – Zleć wykonanie inwentaryzacji.
  • Pozwolenia na budowę, użytkowanie, projekty, zgłoszenia, nakazy i zakazy – Tu chyba nie trzeba dużo mówić. Przed każdym zakupem warto rozeznać się w tych tematach, bo to podstawa naszej udanej inwestycji.
  • Konserwator i ewidencja – W przypadku kamienicy dobra współpraca z konserwatorem jest ważna, a działanie według jego wytycznych to klucz do sukcesu.
  • Archiwum wydziału architektury i budownictwa – Poznasz tam historię swojej przyszłej nieruchomości i dowiesz się jak była wykorzystywana w przeszłości.
  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – Czyli przeznaczenie tej inwestycji. Określisz m.in. jakie renowacje możesz zaplanować, np. w kwestii dachu lub okiennic.

Znajomość wymienionych aspektów pozwoli Ci potwierdzić czy warto postawić na ten adres. Działam według tej listy od wielu lat i nigdy nie zdecydowałbym się na inwestycję bez sprawdzenia tych dokumentów. Wydrukuj sobie tę listę i pamiętaj o niej w przypadku inwestowania w kamienicę.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »