fbpx

Księga Wieczysta

Księgę wieczystą można porównać do metryczki nieruchomości. Choć nazwa sama w sobie brzmi tajemniczo i poważnie, jest to nic innego jak rejestr publiczny. Każdy, kto zna numer księgi wieczystej danej nieruchomości, może sprawdzić w sieci jej stan prawny. Prawidłowe odczytywanie KW to dla Ciebie skarbnica wiedzy. Dlaczego?

Znajdziesz tam informacje nt. własności, praw lub ograniczeń, czyli wszystko, co jest niezbędne do efektywnego inwestowania. Ciekawostką jest to, że księga wieczysta, poza aktualnymi danymi, zawiera również dane historyczne. Możesz sprawdzić co działo się w niej w przeszłości, nawet tej bardzo odległej.

Księgę wieczystą możesz sprawdzić na stronie www.ekw.ms.gov.pl lub na www.ksiegiwieczyste.pl. Pierwsza z nich jest stroną rządową, druga komercyjną. Komercyjna pozwala na wykupienie numeru księgi wieczystej danego adresu, a to oznacza, że możesz sprawdzić numer księgi np. Twojego sąsiada lub kolegi.

            Masz już numer księgi, który chcesz sprawdzić na stronie. Co dalej?

KW jest podzielona na 4 działy, a każdy z nich dostarcza innych informacji, więc warto wiedzieć gdzie i czego szukać. Po pierwsze – zaoszczędzisz czas, po drugie – unikasz ryzyka niepoprawnego odczytywania informacji.

  1. Dział I zawiera informacje o nieruchomości, takie jak adres, powierzchnia lokalu lub gruntu. Dział I to również  „spis praw związanych z własnością” – ewentualne prawa związane z prawem własności wpisanej nieruchomości.
  2. Dział II to dane o właścicielach  lub użytkownikach wieczystych. Pozwoli Ci to sprawdzić czy np. osoba, która chce sprzedać daną nieruchomość rzeczywiście jest jej właścicielem, albo czy jest jeszcze ktoś decydujący w tej w kwestii.
  3. Dział III zawiera informacje o roszczeniach lub ograniczeniach. Znajdziesz tam m.in. obciążenia służebnością, roszczenia komornicze a także sprawdzisz, czy ktoś przed Tobą nie podpisał już umowy zakupu tego lokalu. Roszczenia, o których mowa w dziale III KW  nie informują o hipotekach.
  4. Dział IV dokładnie dostarczy Ci wiedzy o ewentualnej hipotece na nieruchomości,  z określeniem wysokości, waluty, zakresu, rodzaju, pierwszeństwa i ewentualnych innych cech hipoteki.

Wpisów do księgi wieczystej dokonuje sąd wieczystoksięgowy w osobie sędziego lub – coraz częściej – referendarza sądowego, na podstawie złożonych wniosków.

Więcej wiedzy na temat księgi wieczystej dostarczę Ci w kolejnych materiałach, a jeśli masz jakieś pytania, napisz do mnie prywatnie!

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »