Jak zaprojektować kuchnię?
Każdy z nas kilka razy w życiu stoi przed trudnym zadaniem: remonty. Jedni przeprowadzają je częściej (np. inwestorzy nieruchomości w swoich mieszkaniach) inni rzadziej. Przebieg remontu może być różny… Od szybkich, nieskomplikowanych ”akcji”, po żmudne, niekończące się metamorfozy.
O ile z większością pomieszczeń możemy poradzić sobie sami (wystarczy odrobina wyobraźni i dobry gust) o tyle aranżacje i projektowanie kuchni czy łazienek zostawmy projektantom. Oni najlepiej zadbają o to, by nasza przestrzeń była dobrze wykorzystana i przyjazna dla oka. Warto jednak podczas omawiania projektu np. Twojej wymarzonej kuchni wiedzieć, czego oczekiwać od takiego wykonawcy-projektanta i na co sami powinniśmy zwracać uwagę. Przyjrzyjmy się temu od strony technicznej i weźmy pod lupę rozwiązania, jakie możemy zastosować w swojej kuchni.
Przygotowywanie potraw polega na wykonywaniu różnych czynności w zaplanowanej kolejności. Najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, następnie myjemy i wrzucamy je do garnka na kuchence. Te trzy czynności, z ergonomicznego punktu widzenia, są wierzchołkami i tworzą tak zwany trójkąt roboczy w kuchni. Między nimi a blatami roboczymi poruszamy się często podczas gotowania, więc najlepiej, aby były one blisko siebie. Warto zainwestować w zmywarkę, dzięki temu odciążamy zlewozmywak, zastępując dwukomorowy jednokomorowym z opiekaczem, zyskując jednocześnie więcej blatu roboczego, który służy nie tylko do przygotowania posiłku, ale też i do np. rozłożenia zakupów.
Planując miejsce dla zmywarki, miejmy na uwadze, aby była ona blisko szafki zlewowej, tak, aby wszystkie przyłącza znajdowały się w jednym miejscu, co pozwoli na swobodne podłączanie i odłączanie sprzętu, gdy nadejdzie taka potrzeba.
Planując umiejscowienie piekarnika, rozważmy opcję ustawienia go w szafce, na wysokości oczu. W ten sposób nie nadwyrężamy swojego kręgosłupa, sprawdzając, czy nasze ciasto nabiera koloru;)
Mieszkając w bloku i mając do czynienia z małą kuchnią, pojawia się problem z ulokowaniem sprzętów, których używamy sporadycznie, ale są nam potrzebne. Dobrym rozwiązaniem jest zabudowa szafek wiszących do samego sufitu. Dzięki temu zyskujemy dużo miejsca, jednocześnie zabierając powierzchnie dla osadzającego się kurzu. Drugim dobry rozwiązaniem może być szafa kuchenna, która może zastąpić brak spiżarni. Podczas współpracy z projektantem warto zapytać o możliwość zamontowania różnych koszy w szafkach, zwłaszcza w szafkach narożnych, co ułatwi nam ich użytkowanie.
Pamiętaj, że kuchnia ma być przede wszystkim praktyczna dla Ciebie lub przyszłych właścicieli Twojej nieruchomości inwestycyjnej, więc warto o ten aspekt zadbać szczególnie podczas współpracy z projektantem.
Autor artykułu:
SZYMON KURCZYŃSKI – ANALITYK NIERUCHOMOŚCI INSIDE PARK