Zakup kamienicy to proces zbliżony do zakupu nieruchomości komercyjnej. Kwoty wysokie, emocje sięgają zenitu, a każda ze stron chce przeforsować jak najwięcej ustaleń na swoja stronę. Cena często nie jest najważniejsza
Tak właśnie jest. Przy zakupie nieruchomości o dużych kwotach, do ustalenia są między innymi terminy, pełnomocnictwa, roszczenia aktualne i przyszłe, potencjalne warunki, które muszą się ziścić, aby transakcja doszła do skutku.
Umowę przedwstępną możesz podpisać w formie zwykłej pisemnej lub w formie aktu notarialnego . Jeden i drugi wariant ma swoje plusy i minusy. Osobiście częściej podpisuje umowę przedwstępna w formie aktu notarialnego podczas zakupu kamienicy. Wynika to z mojego doświadczenia i możliwości wpisania roszczenia do księgi wieczystej o zawarciu umowy przyrzeczonej. Zabezpiecza to mnie na wypadek sytuacji, gdzie ktoś chciałby mnie “podkupić” na rynku i nabyć nieruchomość przede mną. Oczywiście nie jest to zgodne z literą prawa i obyczajami rynkowymi, ale miałem już takie sytuacje.
Czasami jak czuję się bezpiecznie – podpisuję umowę w formie zwykłej pisemnej. To do ciebie należy decyzja, jaką formę wybierzesz.
Kupując kamienice często stosuję komunikacje w formie pisemnej. Pozwala to dołożyć szczególnej staranności ustaleniom oraz uniknąć niedopowiedzeń. Na początku negocjacji stosuje list intencyjny, który otwiera rozmowy na temat warunków transakcji. Później jest oferta handlowa zgodnie z kodeksem cywilnym i przechodzimy do twardych rozmów dotyczących ceny zadatku zaliczki i pozostałych parametrów.
Zdarza się, że wyznaczamy sobie deadline na ustalenia i albo się dogadujemy albo nie. Dzięki temu nie przeciągamy rozmów miesiącami.
Zdarzyło mi się, że kupiłem kamienicę po 2 tygodniach, ale potrafię prowadzić rozmowy nawet latami. Mój rekord to 8 lat 🙂
Jakbym miał Ci doradzić w 3 punktach na co zwrócić uwagę:
– weź prawnika, który spojrzy na umowę z innej strony
– stosuj oficjalną formę negocjacji
– cena nie jest najważniejsza, jest jeszcze wiele innych podobnie istotnych warunków transakcji, więc żongluj różnymi czynnikami podczas pertraktacji