fbpx

Jak współpracować z wykonawcami na inwestycji?

Jak współpracować z wykonawcami na inwestycji?

Kiedy inwestujemy w nieruchomości, zawsze musimy liczyć się z nadejściem takiego etapu prac, jak budowa czy przebudowa obiektu i wykończenia. To czas, kiedy podejmujemy współpracę z wieloma wykonawcami z różnych branż, m.in. branży sanitarnej, elektrycznej czy prac ogólnobudowlanych. Nie od dziś wiadomo, że wizja inwestora często znacząco różni się od wizji wykonawcy na przeprowadzenie określonych prac. Sztuka, to znaleźć nić porozumienia i z góry określić zasady dobrej współpracy między stronami procesu inwestycyjnego tak, by prace przebiegały pomyślnie, zgodnie z prawem budowlanym i wizją inwestora.

O czym musimy pamiętać przy współpracy inwestora z wykonawcami? Ważne jest, aby z góry określić oczekiwania, jakie ma inwestor względem danego projektu oraz przedstawienie ich wykonawcom w maksymalnie jasny i klarowny sposób.

Porozumienie ‘’Nas’’ jako inwestora i wykonawców jako ‘’zleceniobiorców’’ to podstawa przed przystąpieniem do pracy. Już pierwsze wspólne rozmowy weryfikują, czy strony transakcji dobrze się rozumieją, czy wizja inwestora jest spójna z projektem budowlanym i czy wykonawca – najprościej mówiąc – wie, co robić. Jasno kreślone zasady współpracy na początku dają owoce efekty przy końcowych etapach projektu.

Rozmowy to jedno, a umowa to drugie. Ważnym elementem podsumowania ustaleń jest przygotowanie i podpisanie dobrej umowy, która zabezpiecza obie strony – inwestora oraz zleceniobiorcę. W takiej umowie o współpracę należy zawrzeć m.in. zakres prac, wynagrodzenie, gwarancję i zobowiązania stron. Nieodzownym, jednym z najważniejszych elementów jest określenie REALNEGO terminu na wykonanie prac budowlanych. Równie ważne jest określanie ważności poszczególnych zadań i przekazanie odpowiedzialności wykonawcy, którego później trzeba rozliczać. Nasze umowy, które sporządzamy w Inside Park z wykonawcami, liczą po kilkadziesiąt stron i zawsze udostępniane są odpowiednio wcześniej przed podpisaniem, by druga strona mogła się z nimi zapoznać i zasugerować zmiany. Dobra współpraca to nie jest narzucanie swoich pomysłów i rozwiązań, tylko wysłuchanie drugiej strony, która ma duże doświadczenie w swojej branży.

Jak rozliczać wykonawców z zadań? Wyznaczanie deadline’ów, czyli terminu, do którego dane zadanie ma zostać w pełni wykonane. Każdy projekt inwestycyjny już na początku musi mieć jasno określony termin zakończenia – bez tego każda inwestycja rozciągałaby się w czasie i nie przebiegałaby pomyślnie. Dobrym rozwiązaniem, z którego my w Inside Park zawsze korzystamy, jest stworzenie harmonogramu robót budowlanych, czyli określenie zakresu prac z wyznaczeniem poszczególnych etapów oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia. Zawsze należy brać pod uwagę sytuacje, które nazywamy potocznie ‘’niespodziankami’’, czyli nagłe zmiany lub nieplanowane wydatki, które często mają miejsce przy takich inwestycjach jak przebudowa czy remont starej kamienicy. Warto pamiętać, ze nie zawsze opóźnienie jest winą wykonawcy, choć najłatwiej wybrać taki scenariusz 🙂

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie kierownika robót budowlanych, który posiada fachową wiedzę i czuwa nad inwestycją. Warto korzystać z usług takiej osoby, nawet jeśli prace wykonywane na tej budowie nie wymagają skomplikowanych pozwoleń. Kierownik robót będzie ‘’prawą ręką’’, która zawsze czuwa nad przebiegiem prac. Prowadząc kilka inwestycji, nie jesteśmy w stanie być w każdym miejscu o każdej porze i rozwiązywać napotkane trudności lub podejmować nawet proste decyzje. Kierownik ma być osobą, której można ufać i która ściągnie z inwestora część obowiązków. Często wykonawcy dzwonią w bardzo błahych sprawach, w których nowy właściciel kamienicy chciałby uczestniczyć, jednak brakuje mu na to czasu. W takich sytuacjach na linii frontu jest kierownik na budowie, później manager projektu, czyli osoba, która filtruje informacje i wszystkie sprawy związane z budową, a na samym końcu czysta informacja trafia do inwestora. Pamiętaj, że dobra współpraca z wykonawcami to najlepsza inwestycja na długie lata. Inside Park, jako firma będąca inwestorem, mamy sprawdzonych ludzi, którzy dobrze wykonują swoje obowiązki, dlatego nasza współpraca jest długotrwała. Dobry fachowiec jest w dzisiejszych czasach na wagę złota, dlatego stawiamy na relację i profesjonalne podejście do naszej współpracy.

Autor artykułu: Katarzyna Fijałkowska
Manager Projektów Inwestycyjnych w Inside Park

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »