fbpx

Jak ustalać i egzekwować standard remontu?

Z poprzednich artykułów dowiedziałeś się, jak nie dać się oszukać się ekipie remontowej podczas remontu. Zastanówmy się dziś, jak ustalić standardy naszego remontu i jak je później egzekwować.

Standard wykończenia to niewątpliwe ważna kwestia podczas remontu, w końcu mówimy o naszym mieszkaniu, w którym będziemy mieszkać i w których chcemy czuć się komfortowo. Więc najpierw przemyślmy, jak chcemy, aby wyglądał nasz dom po remoncie, co chcemy zmienić, a następnie przenieśmy to na papier.

Poradź się profesjonalisty

Zatrudnijmy projektanta, jeśli nie czujemy się na siłach. Projektant zna różne rozwiązania, o których my nie musimy wiedzieć i ma duże doświadczenie w ustalaniu standardów. Z nim przeanalizujemy wszystkie pomieszczenia, powiemy jak chcemy aby wyglądało nasze mieszkanie, co chcemy aby się w nich znalazło. Projektant zrobi nam projekt oraz wizualizacje, a następnie zostanie zapisany standard w jakim mieszkanie ma być wyremontowane.

Sporządź kosztorys

Ustalenie standardu,  w jakim chcemy mieć wykończone nasze mieszkanie wiąże się z kosztorysem. To w końcu określenie standardu wykończenia naszego lokum ma duży wpływ na koszt inwestycji. Najczęściej stosuje się standard średni, tak aby i cena była dobra i jakoś odpowiednia wobec zastosowanych materiałów. Więc podczas remontu ustalamy sobie kwotę, jakiej nie chcemy przekroczyć, a co za tym idzie, rozpisujemy każde pomieszczenie, po uprzednim dokładnym zwymiarowaniu pomieszczeń na poszczególne elementy, jakie materiały zostaną użyte. Odpowiedzmy sobie na pytania: jakie elementy chcemy mieć na podłodze ścianach, czy płytki, drewno, a może panele winylowe na podłodze? To wszystko będzie miało wpływ na końcową cenę remontu. Najlepiej zaczynać od pomieszczeń, których remont będzie najbardziej kosztowny, a praca będzie najtrudniejsza i czasochłonna. Rekomenduję kolejność: łazienka, kuchnia, pokój, korytarz.

Ustalenia spisz na papierze

Mając projekt, kosztorys, standard wykończenia, należy znaleźć firmę, zazwyczaj projektant, ma “swoje” ekipy remontowe, z którymi współpracuje podczas takich przedsięwzięć. Z każdą firmą remontowa, należy spisać umowę, a jako załącznik dołączyć projekt oraz opis standardu. Dzięki temu fachowcy będą wiedzieć co i jak ma wyglądać. Po skończonym remoncie, dzięki tym załącznikom, będzie można dokonać odbioru mieszkania. Oczywiście zawsze jest tak, że podczas remontu wychodzą różne “kwiatki” i projekt trzeba zmienić podczas remontu, ale takie informacje również warto zawrzeć jako aneks do umowy z informacją na ile taką zmianę wyceniła firma remontowa.

Autor: Szymon Kurczyński

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »