fbpx

Czym jest hiperinflacja i deflacja?

Ostatnio z każdych stron docierają do nas informacje o inflacji. Nic dziwnego, dotyczy ona każdego z nas i wpływa na każdy aspekt naszego życia.

Porozmawiajmy jednak dzisiaj o hiperinflacji i deflacji, które są z nią ściśle związane. Czym są i co warto o nich wiedzieć?

Hiperinflacja to bardzo wysoki (25-50%) poziom inflacji, który utrzymuje się przez kilka do kilkunastu miesięcy. Tak wysoki poziom inflacji jest szczególnym zagrożeniem dla obywateli, dla gospodarki i dla jej rozwoju. Jest mocno powiązana z kryzysem finansowym danego Państwa i prowadzi do szeregu zaburzeń makroekonomicznych jak np. wysokie bezrobocie czy słaba wartość waluty.

W Polsce z hiperinflacją mieliśmy do czynienia dwa razy – w 1923 r. spowodowana nadmiernym deficytem budżetowym (zakończyła ją reforma walutowa Władysława Grabskiego z 1924 r.), oraz całkiem niedawno, bo w 1989 r., a to wszystko przez załamanie gospodarcze PRL – Narodowy Bank Polski zdecydował wtedy o dodrukowaniu pieniędzy, aby załatać dziury budżetowe. Inflacja wyniosła wtedy 251,1%, a porównując dwa następujące po sobie miesiące, tzn. wrzesień i październik w 1989 r., ceny wzrosły o 54,8%. Nie był to jednak rekord, bo już w styczniu 1990 r. miesięczny wzrost cen odnotowano na poziomie 79,6%, a wskaźnik dla całego roku, bagatela 685,8%. Hiperinflacje zakończył tzw. plan Balcerowicza, który zakładał denominację złotówki oraz zakazanie finansowania deficytu budżetowego poprzez dodruk pustego pieniądza.

Czym jest zatem deflacja? Odwrotnością hiperinflacji, czyli zauważamy długotrwały, ale regularny spadek cen. Deflacja oznacza zwiększenie siły nabywczej pieniądza, jednak ma też swoje ciemne strony – mogąc kupić więcej, kupujemy więcej niż potrzebujemy, przez co przyczyniamy się do marnowania np. żywności. Długotrwała deflacja paradoksalnie może prowadzić do zmniejszenia zysków przedsiębiorstwa, a to z kolei może wpływać na zwiększenie bezrobocia. W Polsce nie mieliśmy do czynienia z deflacją, jednak niewielkie, długotrwałe spadki cen miały miejsce w latach 2014-2016.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na ochronę majątku są nieruchomości. Pobierz naszego bezpłatnego ebooka, sprawdź nasze oferty lub zadzwoń do nas: 883 356 436 i porozmawiaj z naszym specjalistą.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »