fbpx

Dlaczego 500+ jest dzisiaj mniej warte niż 5 lat temu?

Kiedy czytasz pytanie tytułowe, pewnie pierwsze co pojawia się w Twojej głowie to ”Ale jak to? Przecież na moje konto wpływa ta sama kwota pieniędzy!”

Owszem, taka sama, ale pomyśl czy Twój zakupowy koszyk wypełniony produktami za 500 zł jest dziś większy niż parę lat temu? Właśnie… Dobrze wiesz, że nie. Ta różnica w wartości pieniądza kiedyś i dziś – to właśnie inflacja.

Halo, ale jak to? Skąd się to w ogóle bierze?

Otóż… na poziom cen wpływa wiele różnych czynników, począwszy od sytuacji na arenie międzynarodowej dotyczącej cen ropy naftowej, skończywszy na zjawiskach atmosferycznych. Warto jednak zaznaczyć, że znaczącą role w wartości nabywczej pieniądza pełni polityka danego państwa, czyli krótko mówiąc gospodarowanie budżetem, ilość wydatków i wpływów.

W sytuacji kiedy wydatków jest więcej niż wpływów, ma miejsce zjawisko zwane przeinwestowaniem gospodarki, na co znaczący wpływ mają wszelkie świadczenia socjalne będące dużym obciążeniem dla budżetu państwa.

Brakuje pieniędzy? Ok to dodrukujemy i po problemie. Niestety, nie jest to takie proste. Zwiększenie ilości pieniądza w ogólnym obiegu sprawa, że automatycznie obniżamy jego wartość i koniec końców wracamy do punktu wyjścia.

Już teraz wiesz dlaczego za 500 złotych kupisz mniej niż jeszcze parę lat temu. Mimo że nie mamy wpływu na gospodarowanie budżetem państwa, to jednak mamy wpływ na swój budżet i to, jak zarządzamy swoimi prywatnymi finansami. Warto rozważyć między innymi jak ulokować swój kapitał, żeby nie dać się rosnącej inflacji.

Więcej porad dotyczących ochrony budżetu przed inflacją znajdziesz w BEZPŁATNYM ebooku, którego pobierzesz tutaj.

Patrycja Lewandowska.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej wpisów

Rynek nieruchomości

Kamienice idą na uniwersytet

Pełna sala wykładowa, a wśród słuchaczy pracownicy Katedry Nieruchomości i Inwestycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prof. Włodzimierzem Karaszewskim na czele – takie audytorium zgromadził pierwszy wykład prezesa Inside Parku na

Czytaj Więcej »
Aktualności

O czym nie powie ci agent ubezpieczeniowy

Marcin Kłodnicki, przedsiębiorca i inwestor od szesnastu lat związany z rynkiem ubezpieczeniowym, finansowym oraz biznesem, był gościem lutowego spotkania toruńskich mieszkaniczników. M. Kłodnicki wyjaśniał zawiłości umów ubezpieczeniowych. Marcin Kłodnicki to

Czytaj Więcej »